Vodafone TIR’ı Van’da

Vodafone TIR’ı Van’da

Van’da yaşanan yıkıcı depremin ardından bölgeye gelen Vodafone Çitfçi Kulübü Tır’ı bölgedeki iletişimin büyük bir bölümünü sağlıyor.

HABİP DEMİRCİ/ VAN

Van’ın Erciş ilçesinde konuşlandırılan TIR sayesinde yıkıcı depremin ardından bölgedeki iletişim ağları güçlendiriliyor. Özellikle yakınlarına internet ve telefonla ulaşmaya çalışan deprem zedeler Tır’a akın ederek Tır’daki imkanlardan yararlanmaya çalıştı. Bazı deprem zedeler cep telefonlarıyla yakınlarını arayarak durumları hakkında bilgi verirken, bazılarıda internet aracılığıyla görüntülü olarak yakınlarına ulaştı. Kent merkezinde konuşlandırılan Tır sayesinde bölgedeki yardım kuruluşları da koordinasyonlarını başarıyla yürütüyor.

Vodafone’nin bu hizmeti hakkında bilgi veren Vodafone Çitfçi Kulübü Danışmanı Coşkun Yıldırım 6 Ekim 2010 tarihinde çiftçileri bilgilendirmek amacıyla yola çıktığını, ancak bu üzücü olayın ardından internet ve cep telefonu iletişiminin desteklenmesi için bölgeye geldiklerini söyledi. Yıldırım, Tır’da bulunan imkanlardan herkesin tamamen ücretsiz bir şekilde faydalandığını belirterek, “Diyarbakır’dan yola çıkan TIR’da köy köy dolaşarak tarımda verimlilik konusunda çiftçilerimize eğitim seminerleri veriyorduk. Aydın’da bu çalışmalarımızı sürdürürken Van’da yaşanan bu üzücü depremi duyduk. Bölgede büyük hasar oluşturan depremin ardından iletişimde önemli sıkıntılar yaşanabileceğini tahmin ederek buraya geldik. Şuanda deprem zedelerimiz burada yakınlarına telefonla ulaşarak durumları hakkında bilgi veriyor. Ayrıca internet aracılığıyla yurt dışında veya yurt içinde bulunan yakınlarına internet aracılığıyla görüntülü bir şekilde görüşme imkanı buldular. Ayrıca buraya geldiğimizde bazı gönüllü yardım kuruluşlarının internet alt yapılarında sorunlar vardı. Bu konuda kendilerine alt yapı hizmeti vererek organizasyonlarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaya çalıştık. Jenaratör ile çalışan Tır’da aynı zamanda bölgede elektirik olmadığı için vatandaşların cep telefonu şarjı, bölgede çalışan gazeteci ve yardım kuruluşlarının bilgisayarlarının şarjları konusunda da destek olduk”dedi.

Tır’da yakınlarıyla iletişime geçen depremzedeler ise Tır’ın bölgeye gelmesiyle özellikle internet ağı sayesinde bir çok yakınlarına ulaştıklarını belirterek bu hizmeti veren Vodafone yetkililerine teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.