Vodafone, Konya’da 500 Çocuğa Kodlama Eğitimi Verecek

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle Habitat Derneği işbirliğinde hayata geçirdiği ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında Konya’da geçen yıl Eylül ayında başlattığı kodlama eğitimlerine devam ediyor.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın da katıldığı eğitimlerde, yaşları 7-14 arasında değişen 20 çocuk kodlamayla tanıştırıldı. Konyalı çocuklar, programlama hakkında fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yaptı.

‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle bugüne kadar 120 çocuğa ulaşılan Konya’da 6 ayda 5 eğitmenle toplam 500 çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. Böylece Konya ile birlikte İç Anadolu Bölgesi’nde toplam 2.300 çocuğa ulaşılacak.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyıldız, şunları söyledi:

‘Çocuklar geleceğimiz. Geleceğin kurgusu, teknolojide ve kodlama eğitiminde. Şu an odaklanmamız gereken konu, insan unsurunu teknolojiyi oluşturan niteliklere sahip bir duruma getirebilmektir. Bunun için de en doğrusu 3-5 yaşlarından başlamaktır; çünkü ağaç yaşken eğilir. Eğer kodlamayı bilmiyorsanız, günümüzün teknolojisine erişmenize, onunla tanışmanıza imkân yok. Teknolojinin alfabesidir kodlama. Teknolojiyi oluşturan bir ülke olmak istiyorsak, çocuklarımıza küçük yaşlardan kodlama öğretmeliyiz. Çocuklarımızın kodlarına küçük yaşlardan bunu işlemeliyiz. O zaman onlar ‘Yarını Kodlayanlar’ tabirini gerçekleştiren insanlar olacaktır. Şu anda tüm dünya bir network içinde birleştirilmeye çalışılıyor. Bu ağın ana çekicisi dijitalleşmedir. Dijitalleşme de kodlamadır, yazılımdır. Bugün 51 milyar hektar alan bir network ile çevrilmiş. 15 milyar makine ve 4 milyar insan, Nesnelerin İnterneti ile birbirine entegre edilmeye çalışılıyor. İnsanlar ile nesnelerin konuşabildiği bir çağa doğru hızla ilerliyoruz. Yapay Zekâ, insan zekâsını aşacak ölçüde gelişmeler kaydediyor. Z kuşağının en az yüzde 65’inin yeni işleri yapacağı söyleniyor. Bugünün işlerinin en az yüzde 45’inin robotlar tarafından yapılacağı ifade ediliyor. O zaman geleceği kodlamanın tam zamanı. ‘Yarını Kodlayanlar’ programı da bu anlamda son derece değerli. Ülke çapında 100 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Ben tüm gönüllülere, okullarımıza ve Türkiye Vodafone Vakfı’na yürekten teşekkür ediyorum.’

VODAFONE TÜRKİYE CEO’SU COLMAN DEEGAN İSE ŞÖYLE KONUŞTU:

‘Dijital dünyanın dili kodlama. Her bir çocuğumuz kod yazmaya başladığında, Türkiye dijitalleşecek. Kodlamanın yaygınlaşması, yerli yazılım üretimini de teşvik edecek. Böylece Türkiye teknoloji tüketen değil, teknoloji üreten nesillere sahip olacak. Çocukları geleceğe hazırlamak bizim görevimiz. Bu yüzden, ‘Yarını Kodlayanlar’ projesine çok önem veriyoruz. 2 yılda 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaştık. Önümüzdeki dönemde 20 bin çocuğa daha ulaşacağız.’

20 BİN ÇOCUĞA DAHA ULAŞILACAK

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle çocuklarda kodlama bilincinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimi veriliyor. Projeyle, Ağustos 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşıldı. Üçüncü yılına giren ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında 20 bin çocuğa daha kodlama eğitimi verilecek. Türkiye Vodafone Vakfı’nın kodlama eğitimlerini ülkenin dört bucağına taşıma hedefiyle yola çıkardığı Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı, yaklaşık 7 ayda 12 ilde 5 bin çocuğa ulaşacak. Böylece Nisan 2019 sonuna kadar tüm Türkiye’de toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuk kodlama ile tanışmış olacak.

SCRATCH PROGRAMI KULLANILIYOR

‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında, çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. Kodlama eğitimlerinde dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı Scratch kullanılıyor.

‘YARINI KODLAYANLAR’ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

‘Yarını Kodlayanlar’, Vodafone Grubu’nun ‘Connected Education’ raporunda başarı hikâyesi olarak yer alarak, sürdürülebilir eğitim modeliyle dijital okuryazarlık eğitimi alanında dünyaya örnek oldu. Dünya genelinde eğitimde dijitalleşmeyi sağlamak üzere Vodafone’un liderliğinde hayata geçirilen inisiyatiflerin tanıtıldığı ‘Connected Education’ raporunda ‘Online Eğitim Platformlarına/Uygulamalara Erişim’, ‘Dijital Okuryazarlık Eğitimi’, ‘Eğitmen Eğitimi’ ve ‘Mülteci Kamplarında Eğitim’ olmak üzere 4 ana tema altında 14 farklı inisiyatif ele alınıyor. Raporda anlatılan dijital eğitim inisiyatiflerinin Vodafone’un faaliyet gösterdiği ülke ve pazarlarda yaygınlaşması ile 2025 yılına kadar 85 milyonu aşkın insana erişmek ve yılda 7,3 milyar dolarlık ekonomik fayda sağlamak mümkün olacak.

GELECEĞİN MESLEKLERİ KODLAMAYA DAYANACAK

Dijital dünyanın ‘lisan’ı olarak kabul edilen kodlama, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor ve onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyor. OECD’nin dijital ekonomi konulu son raporuna göre, 3 çocuktan 2’si bugün bilinmeyen mesleklere sahip olacak. Gelecekte robot veterinerliği, holoportasyon uzmanlığı, etik hacker’lık, duygu tasarımcılığı, bilgi madenciliği, yapay organ imalatçısı ve rüya gerçekleştiriciliği gibi meslekler ortaya çıkacak. Kulağa ütopik gelen bu meslekler 20 yıl içinde şirketlerdeki yerini alacak. Bu yeni mesleklerin temelinde ise kodlama olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.