Mustafa Kalaycı: ‘Staj ve Çıraklık Dönemi Çalışmaları Emeklilik Hizmetine Sayılacak’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, staj ve çıraklık dönemi çalışmalarının emeklilik hizmetine sayılmasını sağlayacaklarını söyledi.

Seçim çalışmalarını Konya’da sürdüren MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili adayı Mustafa Kalaycı, partisinin seçim beyannamesinde yer alan staj ve çıraklık dönemi çalışmalarının emeklilikte sayılmasına ilişkin vaatleri hakkında bilgi verdi. Birçok kişinin çıraklık ve staj dönemine ilişkin hizmetlerini emeklilik hizmetine saydıramamanın mağduriyetini yaşadığını dile getiren Kalaycı, ‘MHP olarak stajyerlik dönemi ve çıraklık dönemi çalışmalarının emeklilik hizmetine saydırılması ve hizmet başlangıç tarihi olarak da bu staj ve çıraklık tarihinin esas alınması gönünde düzenleme yapması konusunda taahhüdümüz var. Bu sigortalıların doğal hakkıdır. Sigortalılık süresi olarak mutlaka emeklilik hizmetine sayılmalıdır. Bugün Sosyal Güvenlik Mevzuatına baktığımız zaman hiç sigortalılıkla alakası olmayan herhangi bir çalışmaya dayanmayan birçok konu borçlanılabiliyor. Halbuki staj dönemi ve çıraklık dönemi fiili bir sigortalılık içermekte. Bu açıdan anayasamıza da aslında aykırı bir durum söz konusu. O nedenle bu staj ve çıraklık dönemi çalışmaları mutlaka emeklilik hizmetine sayılacak. MHP bu konudaki gerekli düzenlemeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) inşallah önümüzdeki süreçte öncelikli olarak verecek’ dedi.

‘Esnaf ve çiftçi için de düzenleme olacak’

Mustafa Kalaycı, esnaf ve çiftçi içinde bir düzenleme olacağını ifade ederek, ‘Esnafımızın ve çiftçimizin karşı karşıya kaldığı bir sorun, geçmişteki çalışmalarını maalesef zamanında tescili yapılmadığı için hizmetlerine saydıramıyorlar. Yani vergi mükellefi olarak iş yeri açmış, iş yerinde çalışmış, yada çiftçi olarak çalışmış Ziraat Odasına kaydı var diğer birliğe kaydedilmiş. Bunlar o dönem Bağ-Kur tescili yapılmadığı için o sürelerini hizmetlerine saydıramıyorlar. Bununla ilgili de bir düzenleme yapılabilir. Düzenleme yapıp borçlanarak hizmetlerine saydırılması konusunda gerçekleşme sağlanabilir. Bu düzenleme konusunda da MHP önümüzdeki süreçte gerekli teklifi verecek. Geçmiş hizmetlerin emeklilik hizmetlerine sayılması konusunda gerekli düzenlemeyi yapacak’ ifadelerini kullandı. – KONYA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.