yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Mahkemeden emsal karar: Annesini her ay icra yoluyla görebiliyor

İzmir‘de ablasına gönderdiği demans hastası annesini bir daha göremeyen Semra Gültekin hukuk gayreti başlattı. Mahkeme emsal karara imza atarak, Gültekin’in annesini her ayın birinci cuma günü icra kanalıyla görebilmesini kararlaştırdı.

ABLASINA GÖNDERDİĞİ ANNESİNİ BİR DAHA GÖREMEDİ

İzmir’de yaşayan besin mühendisi Semra Gültekin (55), argümana nazaran, 25 Mart 2022’de, demans hastası olan annesi Yıldız Gültekin’i (89) Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşayan ablası eczacı Seval Ünal’ın (60) yanına konuk olarak gönderdi. Fakat Gültekin, annesinin kendisine gösterilmediği teziyle avukatı Erdoğan Zeren aracılığıyla durumu yargıya taşıdı. Mahkeme sürecinde Seval Ünal, kardeşi Gültekin hakkında uzaklaştırma kararı aldı. Ayvalık Sulh Hukuk Mahkemesi, Semra Gültekin’i vasi atadı. Karara karşın Semra Gültekin’e annesi yeniden gösterilmedi.

Semra Gültekin

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Bunun üzerine üst mahkeme olarak Ayvalık 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Türk Uygar Kanunu’nun 323’üncü unsurundaki çocuk bağının çocuk ve aile konusundaki bağların 18 yaş altı ile sınırlandırıldığına vurgu yaptı. Mahkeme, kanunda “Ana ve babadan her biri, velayeti altında bulunmayan yahut kendisine bırakılmayan çocuk ile uygun ferdî alaka kurulmasını isteme hakkına sahiptir’ formuyla teminat altına alınan şahsi münasebet kurma hakkını, emsal bir karara imza atıp “18 yaşından büyükler” için uyguladı. Hakim, çocuğun her ne kadar ergin olmuş olsa da görme imkanı bulamadığı, anne-babanın ise kendi inisiyatifiyle çocuğunu göremeyecek kadar yaşlı ve hasta olması üzere bu evraka husus olayda da yeniden tıpkı kanun hususunun kıyasen uygulanması gerekeceğine kanaat getirdi.

ANNESİNİ İCRA YOLUYLA GÖREBİLİYOR

Kararda Semra Gültekin’in, annesini uzun yıllardır görmemesinin annesine duyduğu hasretin katlanarak artmasına neden olacağı, artık yaşlanmış ve yatalak hasta durumuna gelmiş annesinin son halini görememesinin iç dünyasını manevi açıdan olumsuz ve derinden etkileyebilecek bir konu olduğuna vurgu yapıldı. Anne Yıldız Gültekin’in de kızı Semra’yı uzun yıllardır görmemesinin kendi iç dünyasında yaralar açmış olmasını beklenen kılması üzere insani sebepler gözetilerek talepte bulunan Semra Gültekin’in, mahkeme kararı ile teminat altına alınacak bir karar ile şahsi bağlantı kurması gerektiği kanaatine kontrol makamı olarak ulaşıldığı belirtildi. Ayvalık 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Semra Gültekin ile annesi ortasında şahsi alaka tesisine karar verilen kararda, anne Yıldız Gültekin’in görüşmek istemesi halinde şahsi bağlantı tesisine kurulmasına karar verildi. Anne-kız, her ayın birinci cuma günü icra kanalıyla görüşebiliyor.

“ANNEMLE BÜTÜN İRTİBATIMI KESTİLER”

Annesine ulaşmak için her yolu denediğini belirten Semra Gültekin, “Annem Yıldız Gültekin, 89 yaşında demans hastası. Kendisini 10 günlüğüne 25 Mart 2022’de ablamın yanına misafirliğe gönderdim. Sonrasında, annemi bana geri getirmediler. Kendi konutuna de götürmediler. Bütün irtibatımı kestiler. Annemin kullanması gereken demans ilaçlarını tek seferde kesmek suretiyle, kötüleşmesine sebep oldular. Daima engellendim. Annem bir halde ürkütüldü, korkutuldu, cep telefonuna el konuldu. Benimle olan bütün bağlantısı kesildi. Sonrasında şikayette bulundum. Bana karşı haksız yere birtakım uzaklaştırma kararları aldırıp bunu kullandılar. 4,5 ay boyunca anneme hiçbir biçimde ulaşamadım. Üçüncü şahıslardan ağır bakımda durumunda hiç de yeterli olmadığını öğrendiğimde, uzaklaşma kararının kaldırılmasını istememe karşın kaldırmadılar. Öz annemi ayda bir defa yalnızca görebilmek için icra kanalıyla psikolog, icra memurları, kolluk kuvveti, taksi masraflar yaparak gidip, 1 saat görebilmek zorunda bırakıldım. Bu süreçte vasi de tayin edilmeme karşın, itiraz yolu kapalı olmasına karşın karşı taraf arka niyetli bir formda istinaf mahkemesine yolladı. Annemin bana teslim edilmesi ve ölene kadar bakma akdim de mevcuttu istediğim halde her seferinde farklı mazeretlerle uzatma yoluna gidildi. Hala daha annemi icra kanalıyla görüyorum. Bu beni çok üzüyor” dedi.

“ANNEME YETERLİ BAKMIYORLAR

Annesine düzgün bakılmadığını da ileri süren Gültekin, annesinin şu anda yatak yaraları içinde bakımsız halde altının pis bırakıldığını ve geleceği gün ve saatin belli olmasına karşın her gittiğinde annesini saçı dahi taranmamış vaziyette bulduğunu belirtti. Gültekin ayrıyeten mahkemece verilen vasi kararının uygulanmasını beklediğini de kaydetti.

“MÜVEKKİLİM AYDA 1 DEFA ANNESİNİ GÖREBİLİYOR”

Semra Gültekin’in Avukatı Erdoğan Zeren, “Müvekkilim annesine bakmaktadır. Öteki kardeşi annesini görmek ister. Annesini kardeşine gönderir. Lakin kardeşi bir daha annesini geri göndermez ve göstermez. Annenin sıhhat problemleri var. Bakım gereksinimleri bulunuyor. Bunun üzerine müvekkilimin vasi olarak atanması emeliyle Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtık. Mahkeme, talebimiz üzerine yargılama sürecine başladı. Annesini göstermeyen öteki kardeş ise ne kendisi vasi olmak istiyor ne de müvekkilimin vasi olmasını kabul ediyor. Şahsi münasebet tesisi talep ettik. Genelde bu küçük yaştaki çocuklar için yapılmış bir düzenleme. Hakim, bunun çocuklar için olduğunu yetişkinler için bir düzenleme bulunmadığını belirtti. Talebimizi geri çevirdi. Tüzel bir gayret içerisini girdik. Üst mahkemeye başvurduk. Asliye hukuk mahkemesi, emsal bir kararla ve uygar kanunda düzenlemesi bulunmayan kararla talebimizi kabul etti. Yetişkinler için de şahsi bağlantı tesisi kararı aldık. Bu mahkeme kararına karşın yeniden anneyle görüşmenin kısıtlandığını gördük. Bu kararı icraya taşıdık. İcra, polis, toplumsal hizmet uzmanı eşliğinde müvekkilim ayda 1 defa annesini görebilmektedir. Karşı taraf ise bunun üzerine kararı bir üst mahkemeye taşıdı” dedi.

Avukat Erdoğan Zeren

“MEDENİ KANUN’DA YALNIZCA ÇOCUKLAR DÜŞÜNÜLMÜŞ”

Avukat Zeren, şöyle devam etti: “Medeni Kanun’da düzenleme yapılırken, bu konuda bir düzenleme yapılmamış. Yalnızca çocuklar düşünülmüş. Ergin ve kısıtlılar düşünülmemiş. Bu karar Türkiye’de bir birinci karardır. Birçok kişi bu sorunu yaşamaktadır. Bu kararın onlara ışık tutup yol göstereceğini umuyoruz. İlerleyen süreçte, istinaf mahkemesinin lehimize olan kararı onamasını bekliyoruz. Ayrıyeten yasamanın bu boşluğu dolduracak formda düzenleme yapıp, tüm kararların emsal konuda kolaylıkla karar vermesinin önünün açılmasını bekliyoruz.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sokak düğününü basan gelinin eski eşi ve yakınları ortalığı kan gölüne çevirdi: 1 meyyit, 4 yaralı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.