Konya-Unesco Listesindeki Eşrefoğlu Camisi, Zamana Meydan Okuyor-Hd

Konya-UNESCO listesindeki Eşrefoğlu Camisi, zamana meydan okuyor-HD

UNESCO listesindeki Eşrefoğlu Camisi, zamana meydan okuyor

Konya’da Eşrefoğlu Beyliği döneminde Beyşehir Gölü kıyısına 1296 yılında inşa edilen ve UNESCO’nun Dünya Mirası Yedek Listesi’ndeki Eşrefoğlu Camisi tarihe meydan okuyor. Çivi, vida benzeri bağlantılar kullanılmadan, yalnızca geçme takma tekniğiyle yapılan cami yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

1296-1299 yılları arasında Eşrefoğlu Beyliği döneminde Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olarak bilinen Beyşehir Gölü kıyısına inşa edilen cami, altı metre yüksekliğinde, çini mozaiklerle süslenmiş bir mihraba sahip. Tamamı ceviz ağacından olan minberindeki işçilik göz kamaştırıyor. Oyma, geçme-takma ve çatma teknikleriyle tutkalsız yapılan caminin tavanında ise kalem işi rengarenk süslemelerle bezenmiş. Selçuklu mimarisinin günümüze kadar taşıyan, taş ve ahşap işçiliğinin inceliklerini yansıtan Eşrefoğlu Camii, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri haline gelmiş durumda.

800 YIL ÖNCESİNİN TEKNOLOJİSİ HAYRANLIK UYANDIRIYOR

Süslemeler ve işlemelerin yanı sıra Selçuklu mimarisi caminin ahşap bölmelerinde çivi, vida gibi bağlantılar kullanılmadan yapılmış. Bu kısımların nemli kalabilmesi için caminin ortasında 4,5 metre derinliğinde kar kuyusu bulunuyor. Ancak bu kuyunun üzeri 77 yıl önce camla kapatılmış. Ahşap sütunların nemli kalabilmesi için tasarlanan kar deposu, 800 yıl öncesinin teknolojisini günümüze taşıyor. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Eşrefoğlu Camii’nin kalıcı listeye girebilmesi için çalışmalar sürüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.