Akü neden biter

Akü neden biter

Akü neden biterAkü, motorunun ateşlemesini sağlayarak taşıtları hareket geçirir. Araba aküsünün kontrol edilmemesi ansızın yolun ortasında kalmanıza neden olabilir. Aküsü biten araba çalışmaz, bu nedenle seyahat ortasında araba stop eder. Duran haldeki bir aracın ise hareketi geçmesi mümkün olmaz. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için akülerin bakım ve kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Akünün bittiği anlamak için ise kontağı çevirmeniz yeterlidir. Kontağı çevirip gaza bastığınızda araba çalışmıyorsa akü bozulmuş ya da bitmiş demektir. Ayrıca farın sönük hale gelmesi ve düğmelerin düşük performansta çalışması da akünün bitmek üzere olduğuna dair işarettir.

Akünün Çalışmamasına Yol Açan Sebepler

Akünün bitmesi sürücüleri olumsuz anlamda etkilemektedir. Akülerin tükenmesi ya da bozulmasına yol açan pek çok sebep bulunmaktadır. Akü kış aylarında ve soğuk havalarda daha fazla enerji harcanmasına neden olur. Çünkü kışın aracın içerisinde çalışan, ısıtıcı, buhar önleme gibi sistemlerin sürekli elektrik ihtiyacı bulunur. Öte yandan soğuk havalar motor yağının katılaşmasına neden olur. Bu durum ise akünün motoru ateşlemesini engeller. Ayrıca soğuk havalar akünün donmasına da sebep olabilir. Akü donarsa tamamen çalışmaz ve değiştirilmesi zorunlu hale gelir. Çok soğuk havalar gibi sıcak havaların akü üzerinde negatif etkileri bulunmaktadır. Sıcak havalarda araç içerisinde kullanılan klima, havalandırma gibi sistemler akünün bitiş sürecini hızlandırır.

Trafik Aküyü Bitirir

Trafiğin yoğun olduğu yerlerde yaşıyorsanız da akü daha hızlı bitecektir. Sürekli dur kalk yapmak akünün kendini şarj etmesini engelleyici unsurlardan biridir. Araba kullanımda değilken far, ses sistemi ve aydınlatma açık unutulursa da akü hızlı bitecektir. Bu durumla karşılaşılmamak için her kullanım sonrasında aracın kontrol edilmesi gerekli olacaktır. Çok uzun süre çalıştırılmayan arabalarında aküsü biter. Akünün çalışamamasına yol açan bir diğer sebep ise şarj eden parçaların bozulmuş olmasıdır.

Etiketler

En ucuz akü , ucuz akü , akü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.